Benim Hayal Defterim

MİNİ ALMAN PASTASI

Alman Pastası en sevdiğim lezzetlerden birisi. Özellikle Dere Pastanesi’nin Alman pastası…..  Geçen seneden beri 2-3 deneme yaptım ama aradığım lezzeti bulamadım.  Alman Pastası kekten olmaz, mayalı ve kakulelidir orjinal Alman Pastası hoş acaba Almanlar ne diyordur bu pastaya ya da orjinal Alman Pastası ne derece doğru bir tanımlamadır?   Macar  piyano hocamız Yolanka’ya Macar Gulaşını ve Macar salamını sorduğumuzda cevapları bizi şaşırtmıştı ” Macar salamı diye bir şey yok, Macar Gulaşı diye bildiğiniz şey bizimkiyle uzaktan yakından alakası olmayan bir şey” demişti :)))

Alman Pastasıda tıpkı un kurabiyesinde olduğu gibi hemen hemen her ülkede değişik ama benzer versiyonları olan bir tat.

Bu sefer buldum! Hafta sonu 4-5 günlük kısa bir tatile çıkıyorum.  Dönüşte ilk işim tarifi uygulayıp sonucu yazmak olacak söz. Biliyorum benim bu tarifsiz resimlerimden şikâyetçi olanlar var ama unutmayın lâf  olsun sayfalar dolsun diye yazmıyorum tarifleri:-)) Bu arada kaşıktaki portakal reçeli;  sıkma portakalla yaptığım, çok uzun süre kaynattığım için reçelle  şekerleme arası bir şey olmasına rağmen daha çok sevilen reçelim. Ben her kış 7-8 yafa portakalın kabuğunu rendeleyip bir kavanoza doldurur, üzerini en az 2-3 parmak toz şekeri ile kapatır, bütün bir sene tatlılara pastalara kısaca ne zaman portakal lezzetine ihtiyaç duysam kullanırdım. Bu kış o kadar çok portakal reçeli yaptım ki diğerine gerek kalmadı.

♥ ♥ ♥ ♥……..

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.