Benim Hayal Defterim

Kurallar…

Defne, lâl, Irmak….

Var olduğun dünyada başarmak ve ilerlemek için asla cazibene güvenme. Cazibe bir silah değildir. Başaran insanların dünyasında hiç bir zaman geçerli olmayacaktır. Saygınlık istiyorsan bunu aklın ve davranışlarınla sağlayabilirsin.

Daima nazik ol , değer bil ama böyle olması gerektiği için yapma bunları, böyle hissettiğin için yap. Nezaket ve zarafetini göstermekten ve karşındakine hissettirmekten çekinme. davranışlarında içten ve samimi ol.

Bir fikri ya da kişiyi eleştirmen gerektiğinde, bunu anlayışlı bir tavırla yap yıkıcı olma. İncitebileceğini düşünerek dikkatli davran. Yıkma,  farklı bir görüşle yeniden inşa et.

Asla dedikodu yapma. Sana kadar gelen bir dedikoduyu dudaklarında değil kulağında sonlandır.

Eğitimli ol. Daha ileri düzeyine çıkamıyorsan eğitiminin, kendi kendini eğit. Fikirlerini eğitecek bilgiler peşinde koşmaktan yorulma. Sanattan , bilimden, politikadan haberin olsun. Bilgili olmadığın konularda yapılan tartışmalara katılma.

Güçlü ol. Kendi ahlak yasalarını, adalet ve dürüstlük duygunu geliştir ve sık sık kendini kontrol et. Asla tutkularının esiri olma. Standartlarını yüksek tut. Saygı göster ve daima saygı gören ol.

Yaptıklarında ve yapmak istediklerinde her zaman nezaket ve incelik olsun. Bu davranış biçimi çevrendekileride rahat hissettirir bunu unutma.

Evinde ve iş yerinde misafirperver ol. Daima konuklarını hoş karşıla. Rahat hissetmek istiyorsan, çevrendekilerin rahat hissetmelerini sağla.

Asla üstünlük taslama. Diğerlerinin yetersiz hissetmelerine sebep olma.

İçinde bulunduğun sosyal ve ekonomik statü ne olursa olsun, bunun başkalarına üstünlük sağlayacak bir avantaj olduğunu düşünme. Standartlarının farklı olduğu insanlarla anlaşmanın bir yolunu mutlaka bul. Kimseye kendisini değersiz hissettirme. İnsanın değeri giydiği ayakkabıda omuzunda taşıdığı çantada değil bunu unutma.

Elinden geldiğince iyi ve temiz giyin ama bunu başkaları için değil kendine duyduğun saygı için yap.

Sana açılan kapıların nezaket ve saygıdan olduğunu düşün. Faturanın yarısını ödemeyi teklif et, ancak erkek israr ediyorsa tartışmadan kabul et. Erkeğin sana uygun şekilde davranmasına izin ver. Aksini asla kabul etme.

Etrafındaki insanları aşırı parfüm ya da başka kokularla boğma. Daima temiz ol.  Sadece bir kez yaydığın kötü koku ömür boyu unutulmaz bunu unutma.

İnsanların gözünde saygın bir yerin olsun istiyorsan asla yalan söyleme. Konuşurken karşındakinin en az senin kadar zeki olduğunu var say böylece kimseyi aldatmaya kalkmazsın.

Gerektiğinde özür dilemekten çekinme.

Real Flower Company

 

 

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.