Benim Hayal Defterim

Torcetti

Kuzey İtalya’dan çok eski,  geleneksel bir kurabiye Torcetti.  Toz şekerine batırılmış, terayağı kokan küçük halka kurabiyeler…

Ben çocukluktan kalma hamurla oynama merakımı bol bol tatmin ettim bu tarifle; halkalar yaptım, düğümler yaptım, örgülü küçük çörekler yaptım. Hepsi güzeldi.  Bu tarif bütün mayalı tarifler gibi aynı gün hatta mümkünse ılık yenmesi gereken tariflerden. Tereyağı kokusu ve maya tadı bir arada zaten güzel bir de şekerle tatlandırılınca çok lezzetli oldu. Ben yeni şeyler denemeyi seviyorum  onca kitap ve dergi yüzlerce tarif bazen sayfaları çevirirken “kim bilir ne lezzetler var şu tariflerin arasında keşfedilmeyi bekleyen” diyorum.

Malzemeler:

  • 1 1/2 kap un
  • 1/2 kap ılık su
  • 1/2 paket Dr. Oetker kuru maya
  • 90 gr oda sıcaklığında tereyağı
  • 1/4 kap toz şeker
  • 1 tutam tuz

Ilık suyla mayayı karıştırdım. Küçük bir balon çırpıcıyla maya eriyene kadar çırptım, kabarmasını beklemeden unu, şekeri ve tuzu ekledim. 10 dakikaya kadar yoğurdum desem yalan olur :))) attım Kitchen Aid’e 10 dakika…..    Top haline getirdiğim hamuru, tereyağıyla yağladığım derince bir kaba koydum, üzerini kapatıp 1 saat mayalanmasını bekledim.  Bir saatin sonunda tekrar Kitchen Aid’e koyup, dört eşit parçaya böldüğüm tereyağını birer birer ekledim hamur yoğrulurken. Sakın şaşırmayın önce hamur yağ ile karışmayı reddedip param parça ya da liğme liğme bir hal alıyor sonra toparlanıp pırıl pırıl görünen bir hamura dönüşüyor.   Hamuru tekrar derin kaba koyup, 1 saat daha mayalandırdıktan sonra hamurla oynama kısmına geçtim. Verdiğim ölçüler yarım ölçü, yaklaşık bir tepsi ancak çıkar Ben ilk denememde tam ölçü yaptım ve zamanım az olduğundan önce biraz küçük düğümler halkalar yaptım ama daha sonra resimdeki örgüleri yapıp sonlandırdım ama kesinlikle halkalar, düğümler daha güzeldi çünkü kıtır kıtır olmuştu. Bir çorba tabağına 3-4 kaşık toz şeker koydum. Şekillendirdiğim hamurları tabaktaki toz şekere iyice bulayıp dizdim tepsiye ve önceden ısıttığım 180°C’lik fırında pembeleşene kadar pişirdim.

♥ ♥ ♥ ♥……..∞

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.