Benim Hayal Defterim

SEBZELİ NOODLE

Sebzeli noodle hafif ve sağlıklı bir yaz yemeği. Bu tarifi yaz başında yazsam iyi olurdu ama neyseki yaz sebzelerini tüketmek için halâ 1-2 haftamız var.

Makarna ve Çinli noodle arasındaki farkları ve benzerlikleri  merak edenler olabilir. Aslında oldukça farklılar; bunu pişmemiş haliyle elinize aldığınızda ya da yerken kolayca hissediyorsunuz.  Muhtemelen noodle’ da bol yumurta var,  un ve durum dışında farklı tahıl unları ya da nişastaları var.

Noodle’ı ilk kez bir Thai restoranda deniz mahsüllü olarak yemiştim. Üstelik mutfağa girip çekik gözlü aşçının harlı ateş üstünde vog içindeki deniz ürünlerine, etrafa alevler saçarak nasıl taklalar attırdığını hayranlıkla izlemiştim :))  Deneye deneye takla attırma konusunda bu gün ben de iyi bir noktaya geldiğimi söyleyebilirim :))

Bir paket noodle için (İnstant Egg Noodle marka noodle hemen hemen bütün marketlerin makarna reyonlarında satılıyor) 2 kabak, 2 kırmızı biber ve 2 havuç kullandım. Sebzeleri  resimdeki gibi jülyen doğradım.  Noodle’ı paket üzerinde yazan talimata uygun olarak pişirdim desem doğru olmaz. Sanırım hiç okumadım :))) Noodle makarna gibi fazla pişirilmiyor. Al dente diye tabir edilen şekilde hafif diri pişiriliyor.  Noodle az tuzlu kaynayan su içinde pişedururken, ben,  vogun içine 1/2 çay  bardağı (küçük çay bardağı) rafine zeytinyağı koydum ocağın altını açtım. Yağ kızar kızmaz, ince ince doğradığım 3 diş sarımsağı attım. Sarımsakların kokusu çıktıktan 5-10 saniye sonra sebzeleri attım ve harlı ateşte sebzeleri 5-10 dakika pişirdim. Sebzeler çok pişerse özellikle kabak ezilip dağılıyor. Sebzeler hafifçe piştikten sonra 1 çay bardağı soya sos ekledim. Taze zencefil rendelenebilir. Ben, zencefili az rendeliyorum toplam bir tatlı kaşığını geçmeyecek kadar hatta bazen hiç koymuyorum. Sebzeler soya sosla 3-4 dakika daha piştikten sonra pişirip süzdüğüm noodle’ı sebzelere ekledim. 5-6 kez altüst ettikten sonra sebzeli noodle servise hazır hale geldi.

Bizim evin 15 yaşındaki füzyon ustası küçük aşçısı, marinatlar konusundaki uzmanlığını tamamladığından beri, ne zaman et pişirecek olsam bir iki gün önceden eti kendisine teslim ediyorum. Küçük usta,  sebzeli noodle’ın ve teriyaki soslu bonfilenin iyi bir ikili olduğuna karar verdiğinden beri de ne zaman sebzeli noodle yapsak yanına teriyaki soslu bonfile pişiriyoruz.   :))

Önemli uyarı: Sebzeli noodle tarifinde asla tuz kullanmıyoruz.


Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.