Benim Hayal Defterim

Ayva reçeli

Ayva reçeli bizim evimizde en çok sevilen reçellerden birisi. Kokusu, rengi, tadı…..   

Bir haftadır cebimde bu tarifle geziyorum. Klasik tariften farklı olması meraklandırdı beni. Nihayet bu gün yaptım. Sonuç harika oldu.

4 tane orta büyüklükte ayvayı soyup rendeledim. 1 limon, 2 mandalina, 1 portakal ve 1 greyfurt suyu, 200 ml su, 850 gr toz şeker, 7-8 ayva çekirdeği ve 3 karanfili düdüklü tenceye koydum. İyice karıştırdım. Buharı çıkınca düdüğü kapattım ve 10 dakika altını kısmadan pişirdim. Sürenin sonunda ocağı kapattım, buharı çıkana kadar bekledim  ve kapağı açıp 10 dakika daha kaynattım. Hepsi bu :))

Önce suluydu ama soğudukça sanki içine jelatin koyulmuş gibi oldu. Ayva pektin oranı en yüksek meyvelerden birisi. Üstelik bir de  bol pektinli turunçgillerle karıştırılınca, jöleli bir reçel çıktı ortaya. Bizde pek kullanılmaz ama yurt dışında özellikle Amerika’da reçellerde pektin mutlaka kullanıyorlar. Jöle gibi olur reçelleri. Pektin kullanıldığında pişirme süresi azalıyor bu da bir kolaylık aslında.  Yeniden yaptığımda bu reçeli karanfil koymayacağım. Ayvanın kokusu o kadar güzelki karanfile hiç gerek yok. Huri hanım teşekkür ederim bu güzel tarif için, biraz değiştirdim ama sonuç nefis oldu. 

 

 

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.