Benim Hayal Defterim

portakal reçeli

Kan portakalıyla yapılan portakal reçelinin rengi çok güzel bir kırmızı oluyor.

Annem acısı gitsin diye portakalın dış kabuğunu incecik soyar.  Ben soymadan yaptım. Hafif acılık var belki ama portakalın tadı o kadar baskın oldu ki hepimiz böylesini daha çok sevdik.

5 tane kan porkalını ılık suda iyice yıkadım, sonra boylamasına ikiye kestim. Ortasındaki çekirdekli kısmı üçgen bir parça olarak bıçakla kesip çıkarttım, ama atmadım. Fazladan pektin iyi olur :)) İkiye bölüp ortasındaki çekirdekli kısmı kesip aldığım her yarım portakalı birer defa daha ortadan yine boylamasına dilimledim. Her portakaldan 4 dilim kesmiş oldum. Sonra resimlerde görüldüğü gibi yarım santim genişliğinde dilimledim. Derin bir kabın içine portakalın tamamını koydum. Kesip çıkardığım çekirdekli kısımları bir tülbente sarılmış olarak portakalların ortasına yerleştirdim.  Üzerine 4,5 su bardağı su ekleyip ağzını kapatıp buz dolabına kaldırdım . Yaklaşık bir gün bekledi.

Ertesi gün portakalları derince bir tencereye, aldım tabii içindeki tülbenti çıkarmayı unutmadım. 3 su bardağı toz şeker ekledim ve ocağa koydum. Portakalları zedelemeden şeker eriyene kadar karıştırdım. Kaynamaya başladığı andan itibaren saati kurdum tam 1 saat sonra ocağı kapattım.  1 saat yetti çünkü yayvan bir tencerede pişirdim. Yüzey geniş olunca buharlaşma daha çabuk oldu.

Sevgili eşimin kaymak eşliğinde en favori reçeli bu :))


Tarifte adı geçen, herkesin merak ettiği bardak:))

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.