Benim Hayal Defterim

muzlu karamelli banoffee pay

İngilizlerin ünlü Banoffee Payını yapmıştım bir kaç ay önce ama ölçü kullanmadığımdan tarif yazamamıştım. Yoğunlaştırılmış süt yerine karamel toffe yapmam gerekiyordu. İkinci denemede her şey çok iyi oldu :)) Ancak bu banoffee payı herkes sevmiyor eğer yapacaksanız karamel tadı ve muz sevilir mi, bol kremayı severler mi? gibi sorulara olumlu cevap bulmanız gerek. Ben çok seviyorum:)) Çok tatlı, çay yanında değil ama kahve yanında çok güzel oluyor.

1,5 paket Eti Burçak ve 5 yemek kaşığı erimiş tereyağıyla yaptım Banoffee’nin tabanını. Bisküvileri robotta un haline gelene kadar çektim, tereyağını ekleyip iyice karıştırdım.  Karışımı yaklaşık 22-23 cm çapında bir pay kabının dibine ve kenarlarına bir bardak yardımıyla bastırarak yaydım. Buzdolabında 30 dakika beklettim

1 kap toz şeker ve 1/4 kap suyu küçük ama derin bir sos kabında ocağa koydum. Orta hararetli ısıda şekerin eriyip karamel olmasını bekledim bu arada neredeyse hiç karıştırmadım. Şeker karamelize olduktan sonra ocağın altını kapatıp 1/2 kap kremayı ekleyip hızlı hızlı karıştırdım. Karamelle yapılan tüm işlemlerde çok dikkatli olmak gerekiyor zira ısısı çok yüksek. Kremanın soğuğuyla kısmen katılaşan karamel 5-10 dakika karıştırıldığında tekrar eriyecek. Pürüzsüz bir kıvama geldiğinde 1 tatlı kaşığı tereyağı ekleyip tekrar yağ eriyene kadar karıştırdım. Karamel toffee hazır.

Buzdolabından çıkardığım donmuş bisküvi tabanının üzerine döktüm ve tekrar buzdolabına kaldırdım. En az 1 saat bekledi.

3 muzu karamelin üzerine doğradım.

600 ml süt, 1 yumurta sarısı, 1/2 kap toz şeker, 1/2 kap mısır nişastası ile pişirip, ocağı kapadıktan sonra 1 yemek kaşığı sıvı vanilya ilave ettiğim kremayı ılınana kadar beklettim. Sonra muzların üzerine yaydım.

En üste iyice çırpılmış 200 ml krema koydum. Baktınız krema bir türlü sertleşmiyor o zaman 1-2 kaşık toz krem şanti ekleyip tekrar çırpabilirsiniz. Kremada şeker yok.

Oğlum ve ben çok seviyoruz Banoffee payı ♥  ♥  ♥  ♥ ………∞

 

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.