Benim Hayal Defterim

Makaron

Çikolatalı makaronlar ikinci makaron denememiz. İlk denemede  pembe makaronlar yaptık. Beyaz çikolatalı ganaş kullandık dolgu olarak, afiyetle yedik. lezzeti harikaydı ama görüntüsü bir yerde bir hata yaptığımızı söylüyordu.  Makaronları fırına koymadan önce yeterince beklemedik bu yüzden yüzeyinde  ince çatlaklar oldu. Isısı uygun değildi bu da ayak tabir edilen yanlardaki çıkıntıların oluşmasını engelledi.

Çikolatalı makaron çok lezzetli oldu. Ehh badem ve ganaş bir araya gelirse…

Malzemeler:

  • 120 gr badem unu
  • 120 gr pudra şekeri
  • 25 gr kakao
  • 100 gr toz şekeri
  • 90 gr yumurta akı (yaklaşık 3 yumurta akı)
  • 125 gr bitter çikolata
  • 100 ml krema
  • 15 gr tereyağ

Yumurtaları bir gün önceden oda sıcaklığında bırakmak ve taze yumurta kullanmamak önemli makaron yaparken. Badem unu, pudra şekeri ve kakao bir kaç kez elenmeli.  Çikolatalı makaron yaparken fırın ısısı 160°C olabiliyor, ancak açık renkli makaronlar yaparken bu sıcaklık makaronların pembeleşip renginin bozulmasına sebep oluyor. Bu yüzden açık renk makaronlarda tepsi fırına girdikten sonra ısı düşürülüyor.

Yumurta aklarını derin bir kaba toz şekerinin yarısıyla beraber koydum ve çırpmaya başladım. Bu arada kuru malzemeyi eledim. Aklar kabarmaya başladığında şekerin kalanını ekledim ve mikserin hızını artırarak şeker taneleri eriyene kadar çırpmaya devam ettim. Pudra şekeri, kakao ve bademi ekleyip slikon spatula ile nazikçe karıştırdım. Homojen bir karışım elde etmek önemli ama fazla karıştırmanında karışımı söndüreceğini unutmamak lazım. Krema sıkma torbasını doldurdum  ve tepsiye 3 cm çapında düzgün yuvarlaklar halinde sıktım. Tepsiyi bir kaç kez masaya vurarak yayılmalarını ve içlerindeki hava kabarcıklarının çıkmasını sağladım. Tepelerini parmağımı hafifçe ıslatarak düzelttim. Oda ısısında 1 saat beklettim. Üzerlerinde ince bir tabaka oluştu. 160°C’de 12-13 dakika pişirdim. Soğumaya bıraktım.

Ganaş dolguyu hazırlamak için, önce kremayı dibine tutmamasına özen gösterek kaynattım. Kaynar kaynamaz ocaktan aldım. Küçük parçalara böldüğüm çikolatanın üzerine döktüm, tereyağınıda ekleyip balon telle karıştırdım. Pürüzsüz, parlak karışımı buz dolabında 30-40 dakika beklettim. Sertleşince makaronların düz kısımlarına birer çay kaşığı ganaş koyup başka bir makaronla birleştirdim.  Bol kalorili ama müthiş lezzetli makaronları afiyetle yedik.:)))

Elvan 

 

 

 

 

 

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.