Benim Hayal Defterim

Kış Çorbası

 

  Kış çorbası adındanda anlaşılacağı gibi aynı tarifle  ama her defasında farklı kış sebzeleriyle yaptığım harika bir çorba. Çocuklar bu çorbayı severek içiyorlar.

  Bir dolu yemek kaşığı tereyağıyla halk halka  doğradığım bir orta boy soğanı soğanlar pembeleşene kadar kavuruyorum.  1 yemek kaşığı un ekleyip, un pembeleşmeden sadece çiğ kokusu gidene kadar karıştırıyorum. Küp küp doğradığım 1 orta boy kereviz, 1 patates ve 1 büyük havucu ekliyorum. Sebzelerin üzerini iki parmak geçecek kadar su ekleyip, kısık ateşte hepsi pişene kadar  yaklaşık 1 saat pişiriyorum.  Blendır’dan geçiriyorum çorbayı. Pürüzsüz  kremamsı bir kıvamda olsun istiyorsam bir de tel süzgeçten geçiriyorum.   Koyu kıvamlı bu karışım çorbanın konsantre hali, bundan sonrası isteğe bağlı örneğin bazen çorbayı inceltme işini sütle yapıyorum hatta biraz da krema ilave ediyorum bazen de yarı yarıya süt ve su kullanıyorum varsa biraz tavuk suyu koyuyorum. Misafire ikra edeceksem üzerine tereyağlı krutonlar ya da tam ortasına bir kaşık krema koyuyorum.  

Bir de “Taze çekilmiş karabiber olmazsa olmaz” diyorum.

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.