Benim Hayal Defterim

Créme Brulée

Créme brulée ‘ye ait ilk tarif 1691 yılında yazılmış bir Fransız yemek kitabında bulunmuş. Fransızlar créme  brulée, İspanyollar crema catalana, İngilizler burnt cream diyorlar bu tatlıya. Orijini tam olarak bilinmiyormuş. Üzerinde ince bir karamel tabaka, altta vanilyalı nefis bir krema tadı, bence en aristokrat tatlı créme brulée.

4 kişilik malzeme:

  • 4 yumurta sarısı
  • 1/2 kap toz şeker
  • 2 kap krema
  • 1/2 çubuk vanilya
  • üstü için 2 tatlı kaşığı toz şeker

Çok kolay bir tarif. Çubuk vanilyayı boylamasına kestim bıçakla içinin taneli kısmını sıyırdım ve kremanın içine kattım. Yumurta sarılarını toz şekerle fazla köpürtmeden 1-2 dakika  çırptım. Bu arada kremayı  kısık ateşte ısıttım. Kenarlarından hafifçe köpürmeye başladığında altını kapattım. Önce yumurta sarılarını çırptığım kaba 3-4 kaşık  sıcak kremadan  koyarak yumurtanın sıcak krema yüzünden pişmesini engelledim. Yumurtalı karışımın tamamını kremaya kattım. hızlı hızlı karıştırdım.

Karışımı bir süzgeçten geçirdikten sonra kaplara koydum.

Fırının ısısını 160°’ye getirdim. kapları derin bir tepsiye koydum ve tepsiyi kapların yarısına gelecek kadar kaynar suyla doldurdum. Fırında 1 saat pişirdim. Buzdolabında 2-3 saat soğuttuktan sonra her birinin üzerine 1/2 tatlı kaşığı şeker serptim.

Pürmüz alevi ile şekeri karamelize ettim. Pürmüz  yoksa ne olur? hiç bir şey olmaz fırının ızgara kısmıda aynı işi görür.

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.