Benim Hayal Defterim

ELMA ŞEKERİ

1

   Elma şekeri, benim için anne şekeri…. Çocukluğumun en tatlı anısı,en renkli, en kırmızı görüntüsü; tezgahın üzerinde duran pırıl pırıl elma şekerleri. Sadece o mu?  Okulun kapısında satılan,  annemin ifadesiyle ” nerede ne şartlarda hazırlandığı belli olmayan ” macunları yemeyelim diye kendi elleriyle yaptığı renkli macunlar, güllü lokumlar… Daha neler neler… Bizim evden çıkan kokular kapının önünden gelip geçen herkesi çekerdi.

Elma şekeri yapmak, çok kolay aslında, sadece bizim çocukluğumuzdaki kadar popüler değil son yıllarda..

  6-8 adet sert ve tatlı elmayı üzerindeki mumsu katman gidene kadar iyice yıkadım ve kuruladım. Saplarını çıkarttım. Saplarının yerine birer tatlı çatalı batırdım. Bir tepsiyi sıvı yağla hafifçe yağladım. Çukur ve derin bir sos kabına 2 kap şeker ve 1 kap su koyup kaynattım. Şekerli karışım kaynayınca 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1/2 çay kaşığı toz kırmızı boya ekledim ve iyice karıştırdım. Termometre 280°C’yi gösterene kadar kaynattım. (Eğer termometreniz yoksa, soğuk bir bardak suya arada bir  bir damla damlatın. Ne zaman o damla suyun içinde sert bir top halini alırsa şeker hazır demektir.)  Ocağı kapattım. Elmaları birer birer  şekerin  içinde döndürerek her yerinin  şekerle kaplanmasını sağladım. Yağladığım tepside donmaya bıraktım.

Çocuklar için hazırladığımız her türlü partide, onların en çok ilgilerini çeken şey elma şekeri.

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.