Benim Hayal Defterim

Sindirella’nın gelinliği

Gösteriş ve abartıdan uzak, romantik, klasik, şahane bir gelinlik.
Bu güne kadar medyada gördüğümüz sade ama zarif Kate Middleton’la uyumlu bir gelinlik …

Kate Middletone, gelinliği, duvağı ve elindeki çiçeğinin sadeliğiyle halktan geldiğinin mesajını verir gibiydi.

Geçen yıl annesinin ölümünden sonra bunalıma girip hayatına son veren, Alexander McQueen’in baş tasarımcısı Sarah Burton tasarlamış gelinliği.  Fransız chantilly  ve İngiliz cluny dantelleri kullanılmış.  The Royal School of Needlework öğrencileri yardım etmiş motiflerin kesilip aplike edilmesinde Sarah Burton ve ekibine. Yüzlerce aplike yapılmış. Kumaşlar kirlenmesin diye yarım saate bir ellerini yıkamışlar. 3 saate bir de dikiş iğnelerini değiştirmişler,körelip dantelleri zedelemesin  diye.

“Halo” taç, 1936 yılında Cartier tarafından yapılmış ve o yıl Kral VI. George tarafından Ana Kraliçe Elizabeth’e hediye edilmiş. O’da tacı kızına (Kraliçe Elizabeth) 18.  doğum günü armağanı olarak vermiş. Elizabeth’in Prens William’ın eşine ödünç olarak verdiği taç işte bu taç. Kraliyet mücevherlerinden biri olan taç Cambridge Düşesi öldüğünde yada Kraliçe geri istediğinde ait olduğu yere dönecekmiş. Masal gibi binlerce yıl süren gelenekler….

Tam bir peri masalı…. Cambridge Düşesi…

İngiliz aristokrasisi içinde doğmuş lady Diana Spencer’ın gelinliği geldi aklıma çok masum ama bir okadar da gösterişliydi.Kolundaki fırfırlar, fiyonklar şaşaaya romantik bir görüntü katmıştı.  Metrelerce uzunluktaydı kuyruğu, elinin çiçeği neredeyse dizine kadar uzanıyordu.

Grace Kelly’nin gelinliği gibi zamansız bir tasarım olmuş Cambridge Düşesi’nin gelinliği. Modası hiç geçmeyecek bir klasik…

Bir kere daha emin oldum strapless  gelinlik gelinliği basitleştiriyor.  Gelinlik bir gece kıyafeti gibi algılanmamalı. Çizgilerinde  masumiyet,romantizm, zerafet olmalı mutlaka ama en önemlisi biraz klasik olmalı bence. Dantel mutlaka olmalı….

 

 

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.