Benim Hayal Defterim

Oscar nasıl wilde oldu?

Edebiyat meraklıları ve biyografi okumayı sevenler için harika bir kitap. Kitaplarını severek okuduğumuz yazarların kısa hayat öyküleri.

Yirminci yüzyıl Amerikan edebiyatının büyük yazarlarından birisi, Muhteşem Gatsby’nin yazarı F. Scott Fitzgerald, Pride and Prejudice’ın Yazarı Jane Austen.

 Edebiyat tarihinde aşkın eyleme dökülüşünü tanımlayan ilk roman Lady Chatterley’in Aşkı’nın  Viktorya dönemi yazarı D.H Lawrence…   Edebiyat literatüründe Lawrencevari sarsıcı derecede duygusal anlamına gelen bir tanımlama bile var.

Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes’i yaratma serüveni..

Yirminci yüzyılın büyük romancılarından Nobel ödüllü Amerikalı yazar Ernest Hemingway.

Victorya döneminin en büyük romancılarından Thomas Hardy, çok severek okuduğum Jane Eyre ve Uğultulu Tepelerin  yazarları Charlotte  ve  Emily Bronte kardeşlerin veremle sonlanan trajik hayatları..

Edgar Allan Poe’nun şiirleri ve öyküleriyle Amerika’nın bütün dünyada tanınan en önemli şair ve yazarlarından biri olmasında Charles Dickens’la tanışmasının rolü, acılarla dolu hayatı tam da büyük bir başarıya dönüşecekken gerçekleşen ani ve trajik ölümü..

Sadece İngiliz edebiyat tarihinin değil, tüm dillerde bütün zamanların en büyük yazarı kabul edilen William Shakespeare’nin piyesleri ve Shakespeare’nin İngilizceye armağan ettiği yaklaşık 3 bin yeni sözcükten bazıları …A piece of cake, for goodness shake, fair play, from the bottom of your heart gibi…

66. soneyi okudum geçenlerde neden bütün zamanların en büyük yazarı sorusuna tek başına bile cevap verir. Sıkça karşılaştığımız lady Machbetler kıymetini bilmediğimiz Cordellia’lar  Shakespeare’nin yarattığı karakterlerin insanlığın hiç değişmeyecek duyarlılıklarını  ve duygularını temsil ediyor oluşundan mı?

Dorian Gray’in Portresi ve Oscar Wilde’ın sefalet içinde sona eren hayatı. Dorian Grey’in portresi sık sık gelir oldu aklıma son yıllarda. Bütün kadınlarda bir  Dorian Grey olma sevdası yok mu? :)))

Oliver Twist’in ve Bir Noel Şarkısı’nın  yaratıcısı, İngiliz edebiyat tarihinin Shakespeare’den sonra gelen en tanınmış  yazarı Charles Dickens.

Düş gücü üzerine yazdığı ünlü şiirleriyle tanınan Emily Dickensen, Huckleberry Finn’in ve Tom Sawyer’in yazarı Mark Twain.

Tüm bu kitapları tekrar okuma isteği uyandıracak bir kitap Oscar Nasıl Wilde Oldu?

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.