Benim Hayal Defterim

Seramik Ev

    Kendi zevkiyle yarattığı güzel evini, meraklarıyla süslemiş bizim halamız. Paylaşmak istedim, başkalarından gördüklerimizden değilde kendi zevkimizle yapıldığında bir iş ne kadar özgün oluyor. Üstelik çokta keyifli oluyor yaşamak.

Portmanto üzerindeki pano harika.  Mikki Senkarik‘in  “Whispering Arches” adlı resmini  beğenmiş, tek tek seramiklerin ve resmin tamamının boyutuna karar verip,  uygulamayı yapmaları için Artwork on Tile‘a  sipariş vermiş halamız. http://www.artworkontile.com Resmin seramikler üzerine uygulanması ve İstanbul’a gelişi toplam 3-4 hafta sürmüş. Şaşkınım Amerika’dan buraya bu seramikler hiç kırılmadan nasıl geldi?

Ocağın üzerindek pano ayrı hikaye. Bir gün Yıldız  Porselen’in atölyesini gezerken bakmış ki, zamanın meclis başkanı için Royal Albert’ın Old Country Rose modeline benzer bir porselen yemek takımı yapıyorlar. Hemen araştırmış ve kendisi için de bir şeyler yapmaya ikna etmiş sanatçıları. Kayınvalidemin Mani di Fata dergilerinden birisinde görüp beğendiği bu kaneviçeyi götürmüş ve aynısını yaptırmış hatta panonun köşesinde yapan sanatçını imzası var. Seramikleri duvara yapıştıran usta, keşke  fayansların arasına derz yapmasaymış :((

Davlumbazın üzerindeki insan figürleri ve evler Lemax‘tan. Halamız torunu için bir köy oluşturmaya çalışıyor; tek tek, bazen ebay’den, bazen amazon’dan satın alıyor bu figürleri. Eğer iyi bir koleksiyonere denk gelirse, orjinal kutusunda yepyeni parçaları pazarlıkla daha da uygun bir fiyata alabiliyormuş. Ocağın sağındaki kuzine, dökme demirden ve istersek içinde ateş yakabilip üzerinde minik tencerelerde yemek pişirilebilecek bir evcilik parçası :)))

Dolabın üzerindeki Cottage evler Lenox‘un artık üretimden kalkmış Snow White and Seven Dwarfs serisi. Hepsini tek tek ebay’den toplamış.

Dolabın üzerindeki seramik saklama kavanozları,  Fratelli Mari‘nin Colli Umbri serisi. Tek tek bakıldığında oldukça pahallı ama İlkin abla sıkı bir pazarlıkla daha uygun bir fiyata almış. Eh buda bir nevi koleksiyonerlik ve elbette ucuz bir iş değildir koleksiyonerlik.

Dolap kapağındaki gelincikli manzara  “Tuscan Poppy Villa” Joanne Morris‘in. Artwork on Tile yapmış, iyi bir usta kapak üzerine yerleştirmiş.

Özenle, emekle yapılmış  “Masal Ev”

Sitede yayınlanan fotoğraf, metin ve tariflerin tüm hakkı elvanbasustaoglu.com'a aittir. İzin almaksızın kopyalanamaz ve kullanılamaz.